MATEMATİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

MATEMATİĞİN ÖNEMİ
Hızla gelişen teknolojiye göre, çağdaş yaşam standartları dikkate
alındığında kalkınmış ve gelişmiş bir ülkede yaşayan fertlerin dünyaya nasıl bir
bakış açısı ile baktıklarını kestirmek zor değildir. Bu bağlamda ülkelerin birbirleri
ile her açıdan bir yarış içersinde oldukları da bilinmektedir. Bu yarışa özellikle
eğitim alanındafPISA, ERASMUS,, LEONARDO DA VINCI vb programlar) ön
koşulsuz katılan ülkemizin başarılı olmasını istiyorsak birey olarak üstümüze düşen
görevleri yerine getirmemiz gerekmektedir. Bir toplumun eğitim düzeyi ne kadar
yüksek ise ülkenin gelişmişlik düzeyinin de o ölçüde yüksek olacağı beklenmekledir.
Dolayısıyla bu yarışa katılan ülke bireylerinin gerekli bilgi donanımına sahip olması
ve edinilen bilgiyi en verimli şekilde kullanabilmeleri gerekmektedir. Yaşadığımız bu
son çeyrek yüzyılda eğitim ve bilginin önemi hızla artmaktadır. Bu açıdan
bakıldığında teknolojinin ve yaşam standartlarının kalitesi ile bire-bir ilişkili olan
matematik eğitiminin ve matematik öğrenmenin neden önemli olduğu ortaya
çıkmaktadır. Çünkü matematik eğitimi olmadan bir ülkede gelişmeden,
kalkınmadan, ekonomiden, bilimden ve teknolojik ilerlemeden bahsetmek kolay
değildir. Matematik öğrenmenin, edinilen matematiksel bilginin ve matematiksel
düşünce yapısının uygulanabilirliği, mümkünse somutlaştırılarak matematik kaygısı
oluşturulmadan örneklerle anlatılmalıdır.

Özel ders almak size ne kazandıracak, şart mı?

Elbette şart değil, tabiki rakibiniz ve zaman sorununuz yoksa! Hepimizin artık kanıksadıgı sınav maratonu (ÖSS, OKS, KPSS, LES, YDS vs..) beraberinde milyonlarca rakibi getirmekle kalmayıp, çok kısıtlı bir zamanda 12 yıllık okul eğitiminizde gördüğünüz matematik dersinden biyoloji dersine, ingilizce dersinden fen bilgisi dersine kadar bir çok dersten ve bu derslerin tüm konularından sorumlu olacagınız, aldığınız eğitimle yakından uzaktan alakası olmayan çoktan seçmeli test sınavında başarılı olmanızı dayatmakta.. Tam bir strateji ve psikoloji savaşı.. Bu savaşın kurallarını bilmiyorsanız, çoğunlukla kaybedersiniz. Eğer çok sağlam bir altyapınız da yoksa, işiniz çok zor. Özellikle matematik, fizik, kimya gibi fen dersleri domino taşları gibidir, konuların neredeyse tümü birbirine öyle sıkı sıkıya bağlıdır ki, birini bilmemeniz ya da eksik bilmeniz öğrenilmesi çok kolay olabilecek bir konuda size engel olacaktır.

Bilmek mi yoksa öğretebilmek mi?

Elbette her ikisi de.. Bir eğitimci yeterli bilgi donanımına sahip değilse, eğitmen olarak doğmuş olsa bile yapabileceği sadece bildiği şeyleri aktarmaktan öteye gidemez. Alanında mükemmel dercede bilgi birikimine sahip olması da bir öğretmenin özel ders verirken başarılı olacagının göstergesi olamaz. Öğrencinin psikolojisi, öğretim teknikleri, doğru iletişim vb. kriterler bir bütün olarak eğitmende bulunmalıdır. İletişimi güçlü, birey odaklı ders anlatabilen, sabırlı, yeterli bilgi donanımına sahip ve planlı bir öğretmen ideal özel ders öğretmenidir.

SONUÇ OLARAK

Diğer sorular da en az açıklamaya çalıştığım sorular kadar önemli.. Size yardımcı olmayı, sorularınızı yanıtlamayı, eğitimle ilgili sorunlarınızı çözebilmeyi tüm profesyonelliğimle size destek vermeyi umut ediyorum. Evet, ben Matematik  Eğitimcisi olarak size en uygun eğitimii sunacağımı vaat ediyorum. Fakat öncelikli amacım, size özel ders ve eğitim sorunlarınız hakkında bilgi danışmanlığı yapmaktır.

Ziyaretçi haberleri

"Ziyaretçi Haberleri" bölümünü, e-mağazanızın vitrini gibi işleyin. Sunmak zorunda olduklarınızı gösterin. Burası geçerli haberlerinizin, indirimlerinizin ve promosyonlarınızın sunumu için en doğru bölümdür.

Anket

MATEMATİK ÖZEL DERS DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ

EVET (52)
7%

HAYIR (712)
93%

Toplam oy: 764

Haberler

2015 ygs soru ve cozumleri

17.03.2015 11:45
Degerli universite adaylari zorlu maratonun ilk ayagi bitti sorular yayinlamayacak denildi...

Ogrencilere tebrik

04.12.2014 22:52
2014-2015 egitim ogretim yilinin icinde bulundugumuz bu donemlerde 1 sinavlardan cok guzelson7c...

MATEMATİK HAYATIN İÇİNDE

06.11.2013 19:59
Matematik hayatın içindedir. Matematiksel düşünme bilgiyi analiz etme, bilgiyi kullanma, özgürce...

8. sınıflar Üslü sayılar

21.10.2013 18:50
8.sınıflar üslü.docx (193027)

KPSS Matematik soruları

21.10.2013 18:46
2009 KPSS.pdf (821 kB)2010 KPSS.pdf (1,1 MB)2011 KPSS.pdf (2,8 MB)2012KPSS.pdf (632,7 kB) 2013...

YENİ MATEMATİK ÖĞRETİMİ

25.09.2013 21:20
Yeni dönemde matematik öğretim yöntemleri geliştirdik.........

ÖĞRETMEN KLAVUZ KİTAPLARI

07.09.2013 00:23
Değerli öğretmen arkadaşlar öğretmen klavuz kitapları yayınlandı

YENİ MATEMATİK PROGRAMI

03.09.2013 15:17
Milli Eğitim Bakanlığı'nca güncellen öğretim programlarıyla 11'inci ve 12'inci sınıf öğrencilerine...

SIFIRLAMA YÖNTEMİ

28.08.2013 16:41
Sıfırlama Tekniği   Merhaba Arkadaşlar, Burada size verimli ve tam öğrenmenin...

ÖZEL DERS ALAN ÖĞRENCİLERİMİN DİKKATİNE

28.08.2013 15:55
Geçen yıl program yaptığım ve yazın çalışmaları için önerdiğim yayınları bitirmeniz...
1 | 2 >>